Wentylatory Promieniowe dwustrumieniowe typu: WPWDs/1,8, NDWP

Wentylatory serii WPWDs  w wykonaniu standardowym przeznaczone są  do przetłaczania gazów chemicznie obojętnych , o stężeniu zapylenia do 3 g/m3 i temperaturze do 250oC ;   w wykonaniu specjalnym mogą być produkowane dla czynników o temperaturze do 450 oC . Dla temperatur przetłaczanego czynnika w zakresie 180 do 2500C stosuje się  odrzutniki ciepła ( są to tarcze chłodzące  obudowy łożysk wentylatora  montowane bezpośrednio na wale pomiędzy obudową  wentylatora a obudową łożysk).

Dla temperatur  przetłaczanego czynnika powyżej 250 0C zalecane jest stosowanie układu ułożyskowania chłodzonego wodą.

W zakresie temperatur przekraczających 3000C dla przetłaczanego czynnika wentylatory wykonywane są z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur .

Wentylatory WPWDs są zalecane do stosowania przede wszystkim jako wentylatory powietrza i spalin w urządzeniach kotłowych oraz w innych urządzeniach przemysłowych ,  w których jest wymagana wzmocniona konstrukcja wentylatora .

Dwustrumieniowe wentylatory WPWDs są produkowane wyłącznie  z napędem przez sprzęgło podatne. Wirnik łożyskowany dwustronnie na łożyskach tocznych . Wentylatory są wyposażone we wloty kolanowe. Na życzenie odbiorcy wentylatory te mogą być wyposażone w osiowy aparat kierownicze służący do ekonomicznej regulacji parametrów wentylatora. Aparat ten może być przystosowany do sterowania ręcznego lub automatycznego. Dodatkowe wyposażenie wentylatorów stanowić mogą: izolacja termiczno – akustyczna, ramy amortyzacyjne z wibroizolatorami, tłumiki hałasu na wlocie i wylocie wentylatora, kompensatory stalowe lub elastyczne .