Wentylatory Promieniowe wysokoprężne typu: WP/2,3

Wysokoprężne wentylatory promieniowe WP/2,3 przeznaczone  są do przetłaczania zapylonych gazów. W  standardowym  wykonywane  produkowane są z blachy S235JR dla temperatury przetłaczanego czynnika do 200 0C, w wykonaniu specjalnym mogą być produkowane dla  przetłaczanego czynnika  o temperaturze do 400 oC. Dla tego typu temperatur  wirnik i elementy obudowy wentylatora wykonywane są z blachy kwasoodpornej . Zalecane są do stosowania jako przemysłowe wentylatory technologiczne

Wentylatory promieniowe WP-/2,3 charakteryzują się wzmocnioną konstrukcją. Są to wentylatory jednostrumieniowe, z napędem sprzęgłowym : wirnik wentylatora jest osadzony na wale, który przez sprzęgło podatne jest napędzany silnikiem elektrycznym. Do napędu są stosowane silniki indukcyjne klatkowe lub pierścieniowe. Elementy wentylatorów standartowych są wykonane ze stali węglowych

Wielkości wentylatorów serii WP-2,3 oznaczane są wg średnicy króćca wlotowego  podawanej w cm .Typoszereg wentylatorów składa się z następujących wielkości: 45,50,56,63,71,80,90,100. Przykładowo oznaczenie wentylatora WP -100/2,3  oznacza wielkość średnicy króćca wlotowego wynoszącego 100 cm. Oznaczenie 2,3 wyraża stosunek średnicy łopatkowej wylotowej w stosunku do średnicy łopatkowych wlotowej wirnika.

Wentylatory wielkości 45,50,56 wykonuje się bez wlotów kolanowych  i bez urządzeń regulacyjnych. Wentylatory wielkości 63-100 mogą być wytwarzane z cylindrycznym króćcem wlotowym i osiowym aparatem kierowniczym lub z wlotem kolanowym i  żaluzjowym aparatem kierowniczym.

Wentylatory WP-/2,3 są produkowane z trzema rodzajami kół wirnikowych, co pozwala na dobór wentylatora o maksymalnej sprawności.