Wentylatory Promieniowe jednostrumieniowe typu: WPPO, WPWs/1,4, WPWs/1,8, NJWP

Wentylatory serii  WPPO i  WPWs  w wykonaniu standardowym przeznaczone są   do przetłaczania gazów chemicznie obojętnych , o stężeniu zapylenia do 3 g/m3 i temperaturze do 2500C;   w wykonaniu specjalnym  produkowane są  dla temperatur   przetłaczanego czynnika  do 4500C . W zakresie  temperatur 180 do 2500C stosuje się  odrzutniki ciepła ( są to tarcze chłodzące  obudowy łożysk wentylatora  montowane bezpośrednio na wale pomiędzy obudową  wentylatora a obudową łożysk).

Dla temperatur  przetłaczanego czynnika powyżej 250 0C zalecane jest stosowanie układu ułożyskowania chłodzonego wodą.

W zakresie temperatur przekraczających 3000C  przetłaczanego czynnika wentylatory wykonywane są z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur .

Wentylatory WPPO wykonywane są z trzema rodzajami napędów:

  • napędem bezpośrednim (wirnik mocowany bezpośrednio na wale silnika)
  • napędem sprzęgłowym (wirnik mocowany na wałku układu łożyskowania,  w którym  napęd z silnikiem połączony jest  poprzez sprzęgło elastyczne)
  • napędem pasowym (wirnik mocowany jest na wałku układu łożyskowania, w którym przeniesienie napędu  z silnika  odbywa się poprzez przekładnię pasową). Napęd pasowy wykonywany jest indywidualnie według potrzeb klienta.

Wentylatory  WPPO i  WPWs są zalecane do stosowania  jako wentylatory powietrza i spalin   w urządzeniach kotłowych oraz w innych urządzeniach przemysłowych ,  w których jest wymagana wzmocniona konstrukcja wentylatora .

Jednostrumieniowe wentylatory WPW są produkowane z napędem przez sprzęgło podatne.

Na życzenie odbiorcy wentylatory te mogą być wyposażone we wlot kolanowy i aparat kierowniczy, służący do ekonomicznej regulacji parametrów wentylatora. Aparat kierowniczy może być przystosowany do sterowania ręcznego lub automatycznego.

Zespoły wirujące wentylatorów pracują na łożyskach tocznych smarowanych w zależności od warunków pracy olejem lub smarem plastycznym. Przy wysokich temperaturach czynnika powyżej 533 K (250 oC) należy przewidzieć doprowadzenie wody chłodzącej do opraw łożyskowych.

Wentylatory są konstrukcjami spawanym. Obudowy są dzielone w celu ułatwienia transportu oraz wymiany zużytych wirników; ponadto mają wzierniki lub włazy do kontroli i napraw wirnika.